Akademia Krakowska, Kleparz, Dzielnica Żydowska
Rozwijające się prężnie państwo polskie potrzebowało wykształconych urzędników, to między innymi dlatego król Kazimierz Wielki ufundował Akademię Krakowską (1364r.) odnowioną następnie w roku
1400 przez króla Władysława Jagiełłę (realizującego testament zmarłej rok wcześniej żony Jadwigi).
To wtedy na potrzeby odnowionej Akademii zakupiono pierwsze budynki (późniejsze Collegium Maius), wokół których zaczęła
się tworzyć dzielnica uniwersytecka. Sama zaś Akademia (obecnie Uniwersytet Jagielloński) była jedną z najlepszych uczelni europejskich 15 i 16 wieku, na której wykłady prowadzili tacy profesorowie jak (Stanisław ze Skalbmierza ) i studiowali tak
wybitni później uczeni jak Mikołaj Kopernik.
Królowi Kazimierzowi Wielkiemu zawdzięcza Kraków również utworzenie dwóch miast satelickich (Kleparz i Kazimierz). To właśnie w części Kazimierza została wytyczona dzielnica żydowska tzw. Oppidum Judaeorum.
Na początku 19 wieku Kazimierz zostaje włączony do Krakowa, zaś żydowska mniejszość stanowi przed wybuchem II Wojny Światowej około jedną czwartą mieszkańców miasta.
Kończy się też stopniowo okres świetności miasta, Kraków nawiedzają
epidemie a także najazdy obcych wojsk (w tym szwedzkich 1655 – „Potop Szwedzki”).
Rola Krakowa w czasie rozbiorów
Gdy państwo polskie znika z mapy Europy (1795 – trzeci rozbiór Polski), Kraków staje się miejscem, które odwiedzają Polacy ze wszystkich trzech zaborów, by poczuć ducha dawnej potężnej monarchii Piastów i Jagiellonów. Głównym celem tych pielgrzymek staje się Katedra na Wawelu, gdzie spoczywają królowie polscy a od 19 wieku również bohaterowie narodowi (min. Tadeusz Kościuszko) i wielcy polscy pisarze.
Kraków drugiej połowy 19 wieku to również miasto kultury. Powstaje tu Szkoła Sztuk Pięknych (dzisiejsza ASP – Akademia Sztuk Pięknych), której pierwszym rektorem był Jan Matejko a do jego najznamienitszych uczniów należeli Stanisław Wyspiański i Józef Mehoffer, innymi wybitnymi artystami związanymi z ASP byli min: Władysław Łuszczkiewicz, Julian Fałat, Leon Wyczółkowski, Konstanty Laszczka czy też Jacek Malczewski.
W Krakowie powstaje w roku 1905 „Zielony Balonik” pierwszy kabaret na ziemiach polskich.
Stanisław Kuczborski, teksty zaś pisał min. Tadeusz Boy-Żeleński. „Zielony Balonik” szybko stał się ulubionym miejscem
krakowskiej inteligencji i artystów. Kabaret wyśmiewał drobnomieszczańskie zachowania krakowian piętnując tzw: „kołtuństwo”.
Kraków po II Wojnie Światowej
Po zakończeniu II Wojny Światowej Kraków postrzegany był przez nowe komunistyczne władze jako „siedlisko reakcji”. Zbudowana od podstaw, w zamyśle wzorcowe robotnicze miasto, Nowa Huta miała zgodnie z zamiarem komunistów wchłonąć Kraków. Stało się jednak na odwrót i to Nowa Huta została włączona do Krakowa jako jego nowa dzielnica.
Dawna siedziba królów polskich pozostała do dziś miastem kultury i nauki a zabytki Krakowa
(Stare Miasto Krakowa wraz z Wawelem, Kazimierzem i Stradomiem znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO)
przyciągają co roku rzesze turystów z całego świata. Przewodnik po Krakowie staje zaś często przed dylematem,
które z miejsc i zabytków miasta o ponad 1000 letniej historii zasługuje na szczególną uwagę. W dziale Wycieczki znajdziecie Państwo propozycje tras i miejsc Krakowa, które z całą pewnością na Państwa uwagę zasługują!