Historia: Miasto Nowa Huta (od 1951 roku dzielnica Krakowa) było pierwszym miastem zbudowanym od podstaw w powojennej Polsce. Budowano je równolegle z budową kombinatu, którego budowę rozpoczęto w 1950 roku.
Wedle zamysłu komunistycznych władz budowniczowie Nowej Huty mieli „rosnąć” wraz ze swoim miastem i stawać się wzorowymi przedstawicielami klasy robotniczej. Wycieczka po Nowej Hucie to fascynująca podróż szlakiem architektury: od socrealizmu poprzez modernizm aż do budowli wykonanych z wielkiej płyty. Zwiedzanie Nowej Huty to jednak przed wszystkim odkrywanie historii ludzi, którzy ją budowali i tutaj mieszkali: junaków SP, młodych członków ZMP, przodowników pracy, tysięcy ludzi z terenu całej Polski, którzy przybywali tutaj w nadziei na zarobek, mieszkanie i lepsze życie.
Zwiedzanie: Plac Centralny (przykład architektury socrealizmu) – Osiedle Wandy (tu znajduje się pierwszy dom wybudowany w Nowej Hucie) – Kopiec Wandy (datowany na VII-VIII wiek, którego nazwa związana jest z legendą o Wandzie „co nie chciała Niemca”. To tutaj 17.02.1949 roku inżynierowie radzieccy mieli podjąć decyzję o budowie kombinatu hutniczego na żyznych glebach pobliskich wsi Pleszów i Mogiła) – Aleja Róż (miejsce, gdzie do roku 1989 znajdował się pomnik Włodzimierza Lenina) – Krzyż Nowohucki (to tutaj rozpoczęły się 27 kwietnia 1960 roku walki pomiędzy mieszkańcami Nowej Huty a przedstawicielami reżimu komunistycznego) – Teatr Ludowy (jeden z najlepszych przykładów architektury socrealistycznej) – Arka Pana (pierwszy wybudowany w Nowej Hucie kościół)
Czas zwiedzania: ok. 4h